Booking Medicals size dünyanın en kaliteli hizmetini sunuyor.

Mide Hastalıkları Tedavi Yöntemleri ve Fiyatları

İçindekiler

Mide hastalıkları nelerdir?

Mide hastalıkları oldukça kapsamlıdır. Reflü ve ülser en sık görülen mide hastalıkları olmasına rağmen daha pek çok rahatsızlık bulunur. Kişiye konulan teşhise göre farklı tedavi yöntemleri vardır. Fakat genelde mide hastalıklarının tedavisi cerrahi operasyonlara dayanır. Çünkü ilaçlar veya ufak çaplı estetik işlemler mide hastalıklarını tam anlamı ile tedavi etmez.

Günümüzde en sık görülen mide tedavileri arasında mide kılıfı ve gastrit rahatsızlığına yönelik işlemler yer alır. Bunun yanı sıra mide balonu ve mide botoksu da kişiler tarafından tercih edilir. Dünyanın dört bir yanında bu ameliyatlar uygulanır ve genelde uzman kişiler tarafınca yapıldığında başarılı sonuçlar elde edilir. Yazımızın devamında mide ameliyatları hakkında geniş kapsamlı bilgiye sahip olabilirsiniz. Fiyatların da ihtiyacınız olan işleme göre ve klinik kalitesine göre değişeceğiniz belirtmek isteriz.

Günümüzde en sık görülen mide tedavileri arasında mide kılıfı ve gastrit rahatsızlığına yönelik işlemler yer alır.

Gastric Sleeve (Mide Kılıfı) Nedir?

 Gastric sleeve, bir diğer ismi ile mide kılıfı operasyonu karnınızın büyük bir kısmının kaldırılarak muz veya kılıf şeklinde mideye bırakılması işlemidir. Bu operasyonun amacı midenin yaklaşık %90’ının kapasitesini 100-200 mL’ye düşürmektir. Çünkü normalde mide çok fazla yiyecek ve içecek alabilen ve beslenme sağlandıkça genişleyen bir organdır. Bu durum sağlıklı kilo vermenize engel olmasının yanı sıra obezite olmanıza da yol açar.

Zayıflama prosedürlerinin içerisinde asıl hedef mide kapasitesini azaltmaktır. Mide kılıfı operasyonu sayesinde midenin gereksiz büyük bir bölümü alınmış olur. Vücut kitle endeksiniz 40’ı aşıyorsa veya uzun süre diyet yaparak kilo veremediyseniz bu operasyon için uygun olduğunuzu söyleyebiliriz. Gastric sleeve genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Laparoskopik yani anahtar deliği tekniği ile yapılır. Bu delik sayesinde cerrahi aletler yerleştirilir. Yaklaşık 5 küçük kesi açılır ve her biri 5-10 mm aralığındadır.

Gastric Sleeve Ameliyatı Faydaları

Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar dikey sleeve gastrektomonin gerçekten etkili bir operasyon olduğunu göstermektedir. Gastric sleeve ile şu faydaları görebilirsiniz;

 • Hastaların %70’inde Tip 2 diyabet iyileşir.
 • Hastaların %75’inde yüksek tansiyon iyileşir.
 • Hastaların %78’inde yüksek kolesterol düşürülür.
 • Kişinin yaşam kalitesi artar, kendini psikolojik olarak daha iyi hisseder ve kendini sever.
 • Fiziksel ve rekreaksiyonel aktivitelere daha fazla zaman ayırmak mümkün olur.
 • Kişi daha üretken hale gelir.
 • Özgüven yükselir.

Çok avantajlı bir operasyon olan Gastric sleeve hastaları uzun süre yatağa bağımlı yapmaz. 1-2 gün içerisinde hasta taburcu edilebilir. Bununla birlikte yaklaşık 15 gün içerisinde kişi iş ve sosyal hayatına devam edebilir.

Gastric Sleeve Ameliyatı Sonrası

İlk birkaç gün tavsiye edilen diyeti uygulamayacağınız için günlük olarak multivitamin ve kalsiyum ihtiyacını karşılamanız gerekir. Ameliyat sonrası tek seferde yediğiniz öğünleri küçültürsünüz. Çünkü artık midenin boyutu küçülmüştür. Kalorisi yüksek ve asitli gıdaların kesinlikle hayatınızdan çıkarılması gerekir. Yeme alışkanlıkları operasyon sonrası değiştirilmezse çok daha fazla kilo almak olasıdır. Diyetisyen ile görüşerek olası kaygılarınızdan kurtulabilirsiniz. Almanya’da gastric sleeve operasyonu başarı ile yapılmaktadır.

Gastric Bypass Nedir?

Gastric bypass, itina ve titizlik gerektiren önemli bir cerrahi operasyondur. Hastanın da çok dikkatli olması ve ameliyat öncesinde de sonrasında da gereken özeni göstermesi gerekir. Obezite olanlar gastric bypass operasyonuna sıklıkla başvurur. Çünkü bu hastalıkta kilo vermek neredeyse imkansızdır. Aksine çok daha hızlı bir şekilde kilo alınır.

Bu operasyonu olmak isteyen kişiler öncesinde psikolojik olarak kendini hazırlamalı ve operasyondan sonra daha iyi olacağına kendini inandırmalıdır. Eğer belli bir endişesi varsa mutlaka uzman bir psikologdan yardım almalıdır. Çünkü hastanın motivasyonu operasyonun başarısında yüksek oranda etkilidir. Yapılan klinik incelemeler operasyon sonrası 18-24 ay içerisinde hastaların ciddi oranda kilo verdiğini gösterir. Tabi bu noktada hastanın kendine dikkat etmesi ve bazı gıdaları hayatından çıkarması da oldukça etkilidir.

Gastric bypass ameliyatından sonra hastaların %50’si ilk 6 ay içinde, geri kalan %50’si de ameliyattan 12 ay sonra fazla kilolarını atmaya başlar.

Gastric Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenme

Gastric bypass ameliyatı, kilo vermenin birinci adımı gibi düşünülebilir. Bu ameliyattan sonra hasta gereken azmi gösterirse dilediği kiloya ulaşabilir. Tabi operasyon sonrası verilen diyete sıkı sıkı uymak gerekir. Kademeli katıya geçiş programı çoğu zaman etkilidir ve hem kilo verdirir hem de mideyi alıştırır.

Operasyon sonrası mide hala iyileşmeye devam ettiği için ilk 1 ay sadece sıvı beslenme önerilir. Ancak operasyon sonrası ilk 24 saat hiçbir şekilde beslenmeye izin verilmez. Sonrasında bir ay boyunca çorba, meyve suyu, sebze suyu ve az miktarda yoğurt olarak beslenmeye geçilebilir. Hasta sıvı alımında herhangi bir sorun yaşamıyorsa ikinci aşama olan püreyle beslenmeye geçiş yapılabilir. Bakliyat, tavuk, balık, meyve, sebze ve peynir gibi gıdalar robottan birkaç kez geçirilerek püre haline getirilmeli ve o şekilde tüketilmelidir.

Püre ve sıvı beslenmeyi hallettikten sonra yavaşça yumuşak gıdalara geçiş yapabilirsiniz. Pişmiş sebze, et, konserve ve meyve tüketmenizde bir sakınca yoktur. Tüm bunların yanı sıra gastric bypass sonrasında şu şekilde beslenmeye dikkat etmelisiniz;

 • Yağ ve şeker oranı düşük besinler tüketilmeli
 • Yiyecekler iyice çiğnenerek sindirilerek yenmeli
 • Sıvılar öğünler ile birlikte değil, öğün aralarında atıştırmalık olarak tüketilmelidir
 • Tokluk kazanmak için protein ağırlıklı beslenmek gerekir
 • Diyete farklı besinler eklenerek monotonluktan çıkmak gerekir
 • Doktorun tavsiye edeceği takviyelere düzenli bir şekilde devam edilmeli
 • Bolca egzersiz yapmaya dikkat edilmeli

Beslenme düzeninize devam ederseniz yaklaşık 2 ay içerisinde istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. İngiltere’de gastric bypass yapan hastaların yorumlarını okuyarak siz de motivasyonunuzu kazanabilirsiniz.

Gastric Bypass Sonrası Mide Büyür mü?

Bu soruya net cevap vermek için öncesinde mide anatomisini incelemek gerekir. Fakat genel olarak mide sonradan büyüyebilir diyebiliriz. Ancak hemen endişe etmenize gerek yok çünkü illaki mideniz büyüyecek diye bir şart yok. Hastalar diyetlerine dikkat ederse ve egzersiz yapmaya devam ederse midelerinde bir genişleme olmaz. Ancak hastalar fast food yemeye devam ediyor ve sağlıksız bir şekilde besleniyorsa mideleri kalıcı olarak büyür. Bu nedenle ameliyattan sonra kesinlikle çok dikkatli olmak gerekir.

Gastric Botox Nedir?

Gastric botox, midenin belirli bölgelerine Botilinum toksin enjekte edilmesi işlemidir. Mide botoksu anlamına gelir ve Türkiye’de gastric botox yaptıran hasta sayısı oldukça fazladır. Bir çeşit kilo verdirme yöntemidir. Bu yöntemle hastanın mide kaslarının gevşemesi önlenerek sıkılaştırılır ve mide boşalma süresi geciktirilerek hastanın iştahının artması önlenir.

Gastric Botox Kimler Yaptırabilir?

Gastric botox aslında kilo vermek isteyen herkes için uygundur. Ancak vücut kitle endeksi 40 üstünde olan hastalarda verim almak daha olasıdır. Bununla birlikte reflü ve gastrit gibi şikayetler mevcutsa önce bunlar tedavi edilir ardından botox işlemine geçilir. Yapılan araştırmalarda gastric botox operasyonun bir yan etkisi yoktur. Sadece kas hastalığı olanlara bu ameliyat tavsiye edilmez.

Gastric Botox Kilo Verdirir mi?

Gastric botox kilo verdirir demek doğru olmaz. Bu operasyona mucizevi bir tedavi olarak bakmamak gerekir. Çünkü bu operasyon iştahı azaltır ve kişinin fazla yemek yemesine engel olur. Tabi ki operasyon sonrası beslenmeye dikkat etmek oldukça önemlidir. Karbonhidrat, yağ ve şeker içeren besinlerden uzak durmak gerekir.

Gastric Botox Operasyonunda Hastanede Kalınır mı?

Gastric botox aslında bir ameliyat değildir. Endoskopik olarak ağızdan girilerek işlem yapılır. Hastaya hiçbir şekilde kesi açılmaz. Bu işlem ortalama 20 dakika sürer. Hastalar işlem esnasında anestezi ile uyutulur. Bunun için hastanede yatmaya gerek yoktur. İşlem sonrasında 1-2 saat kontrol altında tutularak hasta taburcu edilir. Romanya’da gastric botox operasyonu yaptırabilirsiniz.

mide hastalıkları

Gastric Baloon Nedir?

Gastric baloon, diyetle ve egzersizle kilo veremeyen, ameliyat olmak istemeyen kişilere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Geçici bir kilo verme yöntemi olarak bilinir. Endoskopik olarak uygulanır ve kilo vermede gerçekten etkilidir. Mide balonu, yerleştirildikten sonra yaklaşık 6 ay içerisinde çıkarılması gereklidir. Bu işlem reflü, gastrit ve gebelik gibi durumlar yaşayan kişilere uygulanmaz.

Gastrit baloon sizlere daha az yemek yeme ve iştahınızı azaltma konularında yardımcı olmaktadır. Bu işlem sayesinde daha az yiyecekle daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Yemeklerin arasında atıştırmalık yemeyi bırakarak daha hızlı bir biçimde kilo verebileceksiniz. Gastrit baloon işlemi sayesinde tansiyon, kolesterol ve Tip 2 diyabet gibi rahatsızlıkların da daha iyi duruma geldiğini belirtmemiz gerekir.

Gastric Baloon Nasıl Takılır?

Gastric baloon, genel anestezi altında endoskopik yöntemler ile takılır. Midenin içine yerleştirilen balon özel uzantı cihazı ile şişirilir ve işlem tamamlanır. Mide balonu işlemi yaklaşık 30 dakika sürer. Hasta anestezi etkisinden çıkana kadar gözlem altında tutulur ve sonrasında taburcu edilir. Mide balonu takıldıktan sonraki 6-12 ay içerisinde çıkarılması gerekir. Bu süreçte kişi hekimin tavsiyelerine dikkat ederse istediği kiloya ulaşabilir.

Gastric Baloon Yan Etkisi Var mı?

Gastric baloon işleminde görülen en sık yan etki bulantı ve kusma şeklindedir. Fakat bu belirtiler ortalama 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Kusma bir hafta sonrasında da devam ediyorsa mutlaka hastanın hekimine danışması gerekir. Duruma göre hastadan balon çıkarılabilir fakat bu nadir olarak görülen bir durumdur. Portekiz’de gastric baloon işlemi yaptırabilirsiniz.

İngiltere’de Mide Tedavi Yöntemleri ve Fiyatları

İngiltere’de mide tedavi yöntemleri ve fiyatları kapsamında inceleme yapılırsa ortalama 3 bin sterline olduğu görülür. Tabi ki yaptıracağınız tedavi şekli de bu kapsamda oldukça etkilidir. İngiltere’de mide tedavi yöntemlerini uygulayan hastaların %90’ı yaptırdığı işlemden memnun kalmıştır. Yaptıracağınız işleme göre ortalama bir fiyat almak mümkündür.

Almanya’da Mide Tedavi Yöntemleri ve Fiyatları

Almanya’da mide tedavi yöntemleri ve fiyatları daha kapsamlıdır. Burada sağlık her şeyden önemlidir ve pek çok ülkede estetik cerrahi olarak kullanılan yöntemler Almanya’da zorunlu ameliyat kategorisindedir. Mide tedavi yöntemlerinin fiyatları ise 3000 Euro ile 11000 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Romanya’da Mide Tedavi Yöntemleri ve Fiyatları

Romanya’da mide tedavi yöntemleri ve fiyatları daha pahalıdır. Net fiyat verilememekle birlikte burada çok fazla mide tedavi yöntemi uygulanmadığından ücretler daha yüksektir. Fakat daha önce Romanya’da mide tedavi yöntemlerini gerçekleştirenler işlemden memnun kalmıştır. Ülkede en sık yapılan mide tedavisi ise gastric baloon olarak kayda alınmıştır.

İsrail’de Mide Tedavi Yöntemleri ve Fiyatları

İsrail’de mide tedavi yöntemleri ve fiyatları ülkede tedavi olmak isteyenlerin en sık merak ettiği konulardan biridir. Ülkede yapılan mide tedavi fiyatları ortalama 21.000 USD ile 150.000 USD aralığındadır. Gerçekleştirilen operasyonlar %85 başarılı sonuçlar vermektedir.

Portekiz Mide Tedavi Yöntemleri ve Fiyatları

Portekiz mide tedavi yöntemleri ve fiyatları kapsamında daha geniş çaplı çalışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda net fiyat verilmese de yapılan operasyonların yüksek oranda başarı gösterdiği kanıtlanmıştır. Hastalığın türüne ve yapılacak işleme göre fiyatlar belirlenir.

Yorum yapın

Latest Post

İletişime Geç!
Tedavi için ücretsiz fiyat teklifi
Tedavi için ücretsiz fiyat teklifi alın!