Booking Medicals size dünyanın en kaliteli hizmetini sunuyor.

Diş Kron Kaplama Nedir? %100 Başarı Oranı Garantili

İçindekiler

Diş Kron Kaplama Ne Demek?

Kron kelimesi çürük ya da hasarlı diş üzerine diş şeklinin kopya edilerek üretilen bir protez türü anlamını taşır. Halk ağzıyla krona aynı zamanda kaplama denilmektedir. Bazı kesimlerde ise porselen diş olarak da anılır. Estetik amaçlı da dişlere kron uygulaması yapılabilir. Fakat bu tamamen hastanın isteği doğrultusundadır.

Farklı nedenlerden dolayı aşınıma uğramış dişlerin korunması için dişlerin üzerlerinin diş şeklinde farklı maddeler içeren protezlerle kaplanması işlemidir. Fakat diş kron kaplama yapılabilmesi için birtakım ön şartların var olması gereklidir. Ondan sonra dişler hazırlanır, gerekli ölçüler alınır ve kısa bir süre içerisinde hastaya uygulama yapılır. Bu işlem dişe herhangi bir zarar vermezken, aksine dişin ömrünü uzatır.

Diş Kron Tedavilerinin Riskleri Nelerdir?

Diş kron kaplama işlemleri sırasında bazı riskler oluşabilir bunlar her tedavi sırasında oluşabilecek durumlardan farklı değildir. Diş hekimlerinin uzmanlık alanlar içerisinde yer alan bir tedavi işlemi olduğundan, iyi bir diş hekimi tercih etmek ve bu yönde hizmet almak önemlidir. Diş kron tedavi işlemleri sırasında oluşabilecek bazı sorunlara şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sıcak ve soğuk hassasiyeti
  • Enfeksiyon belirtileri
  • Kron kaplanan diş bölgesinde ağrı
  • Kron uygulanan dişte renk uyumsuzluğu

Diş Kron Kaplama İşlemleri Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Kron kaplama birçok nedenlerden dolayı eskilmiş diş ya da çürük kaynaklı meydana gelen kayıplarda ve az sayıdaki diş eksikliklerinde uygulanabilir. Ayrıca diş renginde bozulmalar olan ve bu bozulmaların geri dönüşü olmayan durumlarında, dişlerde şekil bozukluğu varsa, zayıf kanal tedavisi uygulanması yapılmış dişlere, kırılmaları engellemek için ve diş giydirme üstüne de kron kaplama yapılabilir.

diş krom kaplama

Diş Kron Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Porselen-metal kaynaşmış olanlar: Bu tip diş kronunu tercih ederseniz, kronların renklerinin uyumlu olmayacağını bilmelisiniz. Rengi doğal diş renginizle aynı olacaktır ancak porselen ve metalin buluştuğu yerde metal renkli bir çizgi yer alacaktır. Fakat porselen olanlar daha kolay zarar görmektedir. Bu seçimin arka azı dişleri için tercih edilmesi önerilmektedir.

Değerli maden içeren kaplamalar: Metal kronlar oldukça dayanıklıdır. Kolaylıkla ısırma ve birçok diş hareketini mümkün kılabilir. Eskimez ve hasar görmez. Fakat görünen dişler için metal bir renge sahip olduklarından dolayı, pek de tercih edilmiyorlar. Bu türün görünmeyen azı dişleri için tercih edilmesi önerilmektedir.

Tamamı reçine kaplamalar: Tamamı reçineden yapılan diş kronları genellikle diğer kron türlerinden çok daha ucuza uygulanmaktadır. Ancak zamanla yıpranırlar ve porselenle kaynaşmış metal kronlara göre kırılma olasılıkları daha yüksektir.

Tamamen seramik veya porselen olanlar: Bu çeşit kron en doğal diş rengi görünümünü sağlamaktadır. Metal alerji olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilebilir. Fakat kron işlemi uygulanmayan dişlerde aşınım yapabilme olasılığı bulunmaktadır.

Pres yapılmış seramik kaplamalar: Bu diş kronlarında sert bir iç çekirdek bulunmaktadır. Pres yapılmış seramik diş kronları, tam seramik kron yapım sürecinde kullanılan metal astarın yerini alır. Çeşitli durumlarda tercih edilmektedir. 

Pres yapılmış porselen kaplamalar: Diş rengine en doğal renk uyumunu sağlayan porselen ile kaplanarak oluşturulur. Pres yapılmış porselen kronlar diğer kronlara göre daha uzun süre kullanım sağlar.

Diş Kron kaplama Uygulaması Ne Kadar Sürede Nasıl Yaptırabilirim?

Bu, farklı bir ülkede tedavi görmeyi planlayan hastaların en sık sorduğu sorulardandır. Donanımlı diş kliniği içerisinde bu işlemlerin uygulama süresi, 2 ila 4 saatte arasındadır. Siz de güvenilir donanımlı bir klinikten diş kaplaması yaptırmak istiyorsunuz, Türkiye de bulunan diş kron işlemi uygulayan diş kliniklerinden güvenle hizmet alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi verebilmek için danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Sizlere bu konuda hizmet vermekten kıvanç duyarız.

Yorum yapın

İletişime Geç!
Tedavi için ücretsiz fiyat teklifi
Tedavi için ücretsiz fiyat teklifi alın!