Booking Medicals size dünyanın en kaliteli hizmetini sunuyor.

Türkiye’de Meme Büyütme Operasyonu Fiyatları 2022

İçindekiler

 

Türkiye’de Meme Büyütme Operasyonu

Son zamanlarda meme büyütme operasyonu çok popüler bir hale geldi. Yalnızca popüler olmakla kalmayarak büyük gelişmeler izlendi. Meme büyütme kişisel bir seçimdir, genelde estetik amaçlı tercih edilse de bazen sağlık durumlarından dolayı da kullanılabilir. Meme büyütme operasyonu doğrultusunda hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de bu operasyona uygun olup olmadıklarıdır. Meme büyütme operasyonuna uygun olmak için öncelikle belli gereksinimleri yerine getirmek gerekir.

Meme büyütme operasyonu adayı olmak için öncelikle iyi bir fiziğe sahip olmalısınız. Bu sadece dış görünüm değil aktif bir hastalık, yenilmemiş kanser gibi unsurlara sahip olmamanız gerektiği anlamını taşır. Peki, Türkiye’de meme büyütme operasyonu sizin için uygun mu? Yazımızın devamında merak ettiklerinizi görebilirsiniz.

Breast Augmentation in Miami | Plastic Surgery Specialists

Meme Büyültme Operasyonuna Nasıl Hazırlanılır?

Meme büyültme operasyonu öncesinde, büyüklüğü, hissi ve görünümü hakkındaki tercihler konusunda plastik cerrah ile görüşülür. Cerrahınız meme yapınızı inceleyecek, yapısına göre düz, dokulu, yuvarlak veya gözyaşı damlası şeklinde, tuzlu su veya silikon jel içeren farklı tipteki implantları ve sizin için uygun olan cerrahi tekniklerin seçeneklerini sunacaktır. 

Sigara kullanıyorsanız, ameliyattan önce bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun haricinde, görüşmeniz sırasına kullandığınız bütün ilaçları hekiminize bildirmelisiniz. Bu ilaçların içerisinde kan sulandırıcı ya da ağrı kesici gibi ilaçlar varsa doktorunuz bunları ameliyattan önce bırakmanızı isteyebilir. Ameliyat olmadan önceki gün, gece 12’den sonra bir şey yiyip içmemek, genel anestezi sırasında oluşabilecek komplikasyonları önlemek açısından önemlidir. 

Göğüs büyütme operasyonu olmaya karar vermeden önce aşağıdakileri göz önünde bulundurmanızda fayda vardır:

 • Meme implantları göğüslerinizin sarkmasını engellemez. Sarkan göğüsler için, göğüs büyütmeye ek olarak mastopekti denilen bir göğüs dikleştirme uygulamasına ihtiyaç duyabilirsiniz. 
 • Meme implantlarının ömür boyu üreceği garanti edilmez. Kullanılan implantların ömrüleri farklı olmakla birlikte ortalama süresi 10 yıldır. İmplant takıldıktan sonra implantın yırtılması ya da sızdırmaz gibi durumlar çok az da olsa mümkündür. Ayrıca ameliyattan sonra alınan ve verilen kilolarla birlikte memelerin görüntüleri de değişebilir. Bununla beraber, memeler yaş ilerledikçe de değişmeye devam edecektir. 
 • Meme büyütme operasyonları hemen hemen her zaman genel anestezi altında yapılır. Bununla beraber, bazen, verilen hafif sedatif ile birlikte lokal anestezi ile de meme büyütme operasyonu gerçekleştirilebilir. Ameliyat yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. 

Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Silikonlar. meme altından açılan 4-5 santilik kesiklerden girilerek yerleştirilir. Protez, meme dokusu içine yerleştirilmemektedir. Meme dokusunun altında veya göğüs kafesinin önünde bulunan kasın altına yerleşebilmektedir. Uygulamanın yapılacağı seviyeye hasta ile yapılan görüşmeler ve muayene sonucunda karar verilmektedir. Kişinin anatomik yapısı, derinin elastikiyeti vb. faktörler bu kararı verirken rol oynar. 

Her hastaya aynı tip silikon protez uygulanması söz konusu değildir. dünya çapında isim yapmış olan güvenilir firmaların kaliteli silikonlarını kullanmak burada önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu silikonlar 30 seneden fazladır kullanılmakta olduğu için doğru bir doktor ve merkez seçimi yaptıkları takdirde, hastaların en ufak bir güven problemi duymalarına gerek yoktur. 

Silikon protezler ile ilgili en sık karşılaşılan sorulardan biri de protezlerin kansere yol açıp açmayacağıdır ancak; yapılan araştırmalar sonucunda meme protezleri ile kanser gelişmesi arasında göz ardı edilebilecek oranda az bir risk mevcuttur. Bu risk günlük araba kullandığınızda başınıza problem gelmesinden çok çok daha azdır. Tüm dünyada bu kadar sık yapılan yağılan meme büyütme işleminde tespit edilen proteze bağlı kanser vakalarının sayısı güncel verilere göre 100 ün altındadır. Tam tersi meme büyütme operasyonuna baş vuran kadınlarda meme dokusu küçük olduğu için meme kanseri görülme riski daha da az olmaktadır. 

Meme silikonu, meme altından, ucundan veya koltuk altından yerleştirilebilmektedir. Ameliyathane ortamında genele anestezi ile uygulanmakta ve tüm işlem toplamda 45-60 dakika civarında sürmektedir. Ameliyatın olduğu gün hastanın kalması gerekebilmektedir. Hasta ameliyattan sonraki gün ayağa kalkar ve evine dönebilir. Evde de 3-4 günlük bir istirahat süresinin ardından kişi günlük yaşantısına yeniden ve sorunsuz bir şekilde dönebilmektedir.

meme büyütme operasyonu

Meme İmplantı Türleri

Meme büyüte operasyonu yaptırmadan önce bilmeniz gereken en önemli şeyler biri de implantların türleridir. Bunlar:

Tuzlu Meme İmplantları

 Tuzlu su steril tuzlu sudur ve tuzlu meme implantları silikon bir kabuk içinde bulunur. Salin implant kabukları boş olarak yerleştirilir ve saha sonra cerrahi müdehale ile doldurulur.

Silikon Meme İmplantları

Silikon, hipoalerjenik olan ve bugüne kadar insan vücudunda herhangi bir olumsuz reaksiyona neden olduğu bilinmeyen sentetik bir malzemedir. Silikon salinden daha kalındır ve meme dokusunun doğal görünümüne daha yakın bir görünüm sağlar. FDA silikon implant takılabilmesi için 22 yaşın üzerinde olunması gerektiğini düzenlemiştir. 

Yağ Transferi ile Meme Büyütme 

Bu operasyonda öncelikle yağ alınacak bölge belirlenir. Çoğunlukla bel ve karından yağ alınır. Ancak basen, bacak içi, diz içi veya başka yağ birikimi olan bölgelerden de yağ alınabilir. Liposuction yöntemiyle alınan yağlar kapalı ve steril bir ortamda biriktirilir ve buradan yine steril enjektörler aracılığıyla memelere enjekte edilir. Her bir memeye ortalama 300-450 ml yağ transfer edilebilir. Bu yağların ortalama %60-70’i kalıcı olur. Daha fazla yağ enjeksiyonu yapmaya çalışmak dolaşımı bozarak yağların ölmesine yol açabilir. 

Hangi Durumlarda Memeye Yağ Enjeksiyonu Yapılabilir?

 • Meme asimetrisinde yapılabilir.
 • Meme dolgunlaştırmak için.
 • Silikonla meme büyütme yapılmış zayıf hastalarda silikonun görünürlülüğünü azaltmak ve daha doğal görüntü elde etmek için yapılabilir. 
 • Tüberöz meme gibi meme şekil problemi olan durumlarda.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme Avantajları

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütmenin diğer meme büyütme yöntemlerine göre avantajları şunlardır:

 • Kendi yağınız olması.
 • Yabancı madde konmaması.
 • Tamamen doğal görünüm.
 • Asimetrik memelerde çok iyi sonuç verir.
 • Tüberköz memede asıl cerrahiyi destekler.
 • Yağ alınan bölgede incelme meydana gelir. 
 • Silikon ile çözülemeyen memedeki şekil bozukluklarında memeyi normale yakın hale getirmek için çok etkili bir yöntemdir.

Riskleri Nelerdir?

Memeye yağ enjeksiyonu sonucu meme içine giren yağ parçaları memenin yapısında değişiklik yapabiliyor. Bu kanser vs değil ama ultrason ile bakıldığında yanıltıcı sonuç verebiliyor. Tüm ultrason raporlarınızı saklayıp, mümkünse aynı doktora yaptırmanızda fayda var. Bu işlemi yaptırdığınızı ultrason yapacak doktora söyleyin. Hiçbir işlem yapılmayan kadınlarda meme kanseri 8 kadında birdir. Oldukça yüksek bir oran. O yüzden her yıl mutlaka meme kontrolundan geçmek gerekiyor. Yağ enjeksiyonu yapılan memedeki oranlar zamanla belli olur anca şu an için yeterli veri bulunmamakta.

Ağrı, Morluk Gibi Durumlar Olur mu?

Ağrısız ameliyat olmaz. Ancak ağrı ile mücadele teknolojisi çok gelişti. Artık çok şiddetli ağrılar hiçbir ameliyat sonrası hissedilmiyor. Tabii bu durum kişinin ağrı eşeği ile de ilgili. Meme protezine göre daha az ağrı olur. Morluk ise genellikle olmaz ama risk sıfır değildir. Olsa bile 2-3 haftada tamamen geçer.

Meme Büyültme Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra ( anesteziden uyandıktan sonra ) genellikle çok ağrı duyulmaz. Gerginlik hissi ise olabilmektedir. Göğüslerin büyüdüğü ise hemen görülebilmekte ve hissedilebilmektedir. Göğüs üzerine gerekli baskıyı sağlamak adına özel bir sargı yapılmaktadır. Ayrıca, protezin yerleştirildiği yerde oluşabilecek sızıntıları dışarı atabilmek amacı ile drenler yerleştirilebilmektedir. Dren konulur ise bu drenler ameliyattan sonra bir kaç gün kaldıktan sonra alınmaktadır. İlk zamanlarda memelerde hissizlik ya da tam tersi hassasiyet ile karşılaşılması beklenen bir durumdur.

Hastalar ameliyattan 6 saat kadar sonra sıvı alımına başlayabilmektedirler. Sabah yapılan ameliyatlarda hasta aynı gün taburcu olabilmektedir. Hastalar genellikle ameliyattan sonraki gün evlerine dönmektedirler. İlk bir hafta sırt üstü yatılmalıdır. Yana dönüşleri kısıtlamakta fayda vardır. 

Ameliyattan 2 gün sonra hastanın duş almasına izin verilmektedir. Bu sürede hastanın ilk pansumanı da yapılmış olur. Ameliyattan sonraki 2. günde sargının açılması ve pansumanın yapılması ardından hastaya sporcu sütyeni giydirilir. Bu sütyen 3 hafta boyunca gece gündüz sürekli takılmalıdır. 

Ameliyattan sonraki ilk 4 gün komplikasyonların en yoğun görüldüğü dönemdir. Ödem, gerginlik ve olası renk değişiklikleri de bu dönemde görülür ve bu dönemi dinlenerek geçirilmesi tavsiye edilir. Bu komplikasyonlar bir haftanın sonunda hafiflemeye ve geçmeye başlarlar. Kişi ameliyattan birkaç gün sonra araba kullanabilir, sosyal ve iş hayatına yeniden dönebilir. 8. haftadan sonra hastalar fitness, tenis ve yüzme gibi sporlara da dönebilirler. 

Zaman içerisinde ödemler çözündükçe memenin şekli de gittikçe iyileşmekte ve doğallaşmaktadır. Memenin tam şeklini alması ise 4 veya 6 ayı bulabilmektedir ve hatta bu süre 1 yıla kadar uzayabilir. 

Meme büyütme ameliyatı sonrasında emzirme ile ilgili problem yaşanmamaktadır. Meme büyütme ameliyatı esnasında meme dokusu çıkarılmadığı için süt kanallarının hasar görmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle meme büyütme ameliyatı sonrasında kadınlar bebeklerini sorunsuz emzirebilirler. 

Meme Büyütme Operasyonuna Uygun Adaylar

Meme büyütme operasyonuna uygun adaylar genel olarak göğüsleri sarkmış, normal boyutundan küçük ve asimetrik görünüme sahip olan kişilerdir. Bu operasyona uygun olmak için çok fazla sigara tüketmiyor olmak gerekir. Hatta hiç sigara kullanmayan kişiler operasyon için daha uygun adaylardır. Bu operasyon size tamamen yeni bir görünüm kazandırmaz ancak göğüslerinizin istediğiniz büyüklüğe ulaşmasını sağlar.

Türkiye’de meme büyütme operasyonu gayet ideal bir seçimdir. Pek çok kişi bu ülkede yapılan operasyonların verdiği faydaların da farkındadır. Operasyon FDA onaylı ve güvenilir kabul edilir. Zor işleri üstlenmeden ve istirahat ederek ameliyatı kolayca atlatabilirsiniz. Ayrıca bu ameliyatı gerçekleştirmek için en az 18 yaşında olmalısınız. Silikon implantları kullanmak için de en az 22 yaşında olmanız gerekir.

 

meme büyütme operasyonu 

Meme Büyütme Operasyonu İçin Uygun Olmayan Adaylar

Meme büyütme operasyonu için uygun olmayan adaylar da mevcuttur. Bu kişileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Hamile veya emziren bayanlar,
 • Meme kanseri veya mamografisi olan bayanlar,
 • Herhangi kronik bir hastalığa sahip olanlar,
 • Ameliyat sonrası iyileşmesi zor olan hastalar

Pek çok kadın meme büyütme operasyonu için uygun aday olsa da muayene öncesinde tüm detayları hekim ile paylaşmak ve riskleri minimaliz etmek gerekir. Böylece daha az risk ile daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Meme Büyütme Operasyonu Fiyatları

Meme büyütme operasyon fiyatları ülke bazlı olarak değişiklik gösterir. Bununla birlikte operasyonda kullanılacak malzemeler de ücretleri etkilemektedir. Örneğin silikon implant daha yüksek maliyetlidir. Bununla beraber kliniğin derecesi, hekimin tecrübesi ve hasta talepleri değerlendirilerek ücret belirlenir. Bu her estetik operasyonda aynı şekildedir.

Türkiye’de meme büyütme operasyonu daha uygun fiyatlardadır. Özellikle ABD ve İngiltere ile kıyaslanırsa daha makul seviyelerdedir. Çünkü bu ülkelere göre Türkiye’de yaşam maliyeti hem çok düşüktür hem de döviz kuru farkı da bulunmaktadır. Sizler de  Türkiye’de bulunan uzman hekimlerden meme büyütme operasyonunu gerçekleştirmek istiyorsanız ücretsiz olarak bizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Yorum yapın

İletişime Geç!
Tedavi için ücretsiz fiyat teklifi
Tedavi için ücretsiz fiyat teklifi alın!